Undergraduate Departmental Award Recipients, 2019-2020

Congratulations to All!

Awards listed on this page have been submitted by academic departments, centers, and organizations within Stanford.
View National and University Awards for 2019-20 here.

 

AFRICAN AND AFRICAN AMERICAN STUDIES

Academic Achievement & Service Award 

Tamara Morris, 2020
CJ Turner, 2020
Cameron Daniel Parker Woods, 2020

James L. Gibbs Jr. Award for Superior Academic Performance

Dayonna Tucker, 2020

Kennell Jackson Jr. Award

Mylan Gray, 2020

Shanta Annan Memorial Award

Seray Bedoya, 2023 

Trustee Leadership Award

Morgan Me’Lyn Grant, 2020

AMERICAN STUDIES

Albert J. Gelpi Prize for Outstanding Service to the Program in American Studies

Reagan Dunham, 2020
Caleb Martin, 2020

David M. Potter Award for Excellence in Undergraduate Honors Research

Caleb Martin, 2020

George M. Fredrickson Award for Excellence in Undergraduate Honors Research

Alexis Lefft, 2020

Richard Gillam Prize for Outstanding Service to the Program in American Studies

Amir Abou-Jaoude, 2020

ANTHROPOLOGY

James Lowell Gibbs, Jr. Award for Outstanding Service to the Department of Anthropology

Caroline Aung, 2020
Joshua Robert Cobler, 2020
Anthony R. Hackett, 2020
Eunice Jung, 2021

Joseph H. Greenberg Prize for Undergraduate Academic Excellence

Sabrina Jiang, 2020
Helena Silva-Nichols, 2020

 

Nancy Ogden Ortiz Memorial Prize for Outstanding Performance in Anthropology

Noah Luis-Ferdinand, 2021

Robert Bayard Textor Award for Outstanding Creativity in Anthropology

Mahima Krishnamoorthi, 2020
Julia Pandolfo, 2020

ART HISTORY

Albert Elsen Prize in Art History

Amir Abou-Jaoude, 2020

The Christopher Meyer Prize

Sara Carrillo, 2020
Dylan Sherman, 2020

Eileen and Joseph Michels Quad Award in Architectural History

Joe Bosetti, 2020

Guilla Webster McFarland Award in Design

Julia Todderud, 2020

Kristine Samuelson Award in Film & Media Studies

Kimo Karp, 2020

Lorenz Eitner Prize in Art and Art History

Angelica Jopling, 2020

Raina Giese Award in Creative Painting

Rawley Clark, 2020
Haley Hodge, 2020

Senior Prize for Original Research

Roshii Montano, 2020

Special Recognition in Art Practice

Ashley Hannah, 2020

BIOLOGY

Angela Lee Undergraduate Research Award

Spencer Robinson, 2020

Stephen Fox Award

Sani Eskinazi, 2020
Becca Ann Nelson, 2020

THE CANTOR ARTS CENTER

Geballe Prize for Writing

Arman Kassam, 2022

CENTER FOR AFRICAN STUDIES

Center for African Studies Leadership and Service Award

Awua Buahin, 2020
Blessing Edem, 2020
Zoe Mhungu, 2020
Kenneth Mutethia Nturibi, 2020
Ibrahima Tounkara, 2020

CENTER FOR INTERNATIONAL SECURITY & COOPERATION

John Holland Slusser World Peace Price

Kelly Devens, 2020

CENTER ON DEMOCRACY, DEVELOPMENT, AND THE RULE OF LAW

Outstanding Thesis Award

Bryce Tuttle, 2020

CHEMICAL ENGINEERING 

American Institute of Chemical Engineers Student Chapter Most Distinguished Service Award

Nadia Tahsini, 2020

Channing Robertson Outstanding Junior Award

Cullen Chosy, 2021
McKenna Loop, 2021

Faculty Award in Chemical Engineering

Eric Mason, 2020

Mason/Marsden Prize in Chemical Engineering

Anthony Flores, 2020

Michel Boudart Scholarship for Academic Excellence in Chemical Engineering

Thomas Colburn, 2020
Nadia Tahsini, 2020

CLASSICS

Classics and Human Rights Prize

Jenny Vo-Phamhi, 2020

Didaskalos Prize

Justin Muchnick, 2020

Hippocrates Prize

Sylvia Choo, 2020

Junior Prize in Classics

Grace McGinley, 2021

Olympia Prize

Grant Breckenridge, 2020

Senior Prize in Classics

Emma Grover, 2020
Lina Wang, 2020

COMMUNICATION

Daniel Pearl Memorial Journalism Internship

Elena Shao, 2021

Harry Press Stanford Daily Award

Julia Ingram, 2021
Emily Wilder, 2020

Mary and Jacquelyn Edmonds Prize in Communication

Evan Miller, 2020

Rowland Rebele Internships

Dana Chiueh, 2023
Brian Contreras, 2020
Courtney Douglas, 2020
Ugur Dursun, 2021
Danielle Echeverria, 2020
Elizabeth Gerson, 2020
Caroline Ghisolfi, 2021
Kara Glenwright, 2020
Daniel Huang, 2020
Jasmine Kerber, 2020
Miranda Li, 2022
Juliette Love, 2021
Brian Metzger, 2020
Jose Sabau, 2022
Meghan Sullivan, 2020
Melina Walling, 2020
Erin Woo, 2021
Hanna Yip, 2022
Emily Zhang, 2021

COMPARATIVE LITERATURE

Herbert Lindenberger Prize for an Essay in Comparative Literature

Regina Kong, 2021

Mary Louise Pratt Prize for and Honors Thesis in Comparative Literature

Isabelle Carpenter, 2020

COMPUTER SCIENCE

Ben Wegbreit Prize for Best Undergraduate Honors Thesis in Computer Science

Maya Varma, 2020

CREATIVE WRITING PROGRAM

Clarence Urmy-Irene Hardy Prize for Poetry

Chloe Kim, 2021
Katie Mansfield, 2020
Scott Stevens, 2020

Creative Non-Fiction Prize

Isabella Ampil, 2021
Betty Lee, 2020
Isaac Vaught, 2020

Maclin Bocock-Albert Guerard Prize in Fiction

Gracie Newman, 2021
Justin Wilck, 2020
Emily Zhang, 2020

Mary Steinbeck Dekker Award

Noah Cooter, 2020

Planet Earth Arts Creative Writing Prize

Eva Frankel, 2020
Angelina Hue, 2020
Regina Kong, 2022

Wiley Birkhofer Poetry Prize

Jenna Garden, 2020

DIVISION OF LITERATURES, CULTURES, AND LANGUAGES

Division of Languages, Cultures, and Literature Thesis Award

Sam Wolfe, 2020

EARTH SYSTEMS

Award for Outstanding Service to the Earth Systems Program

Lilla Petruska, 2020
Ricardo Sanchez-Romero, 2020
Jacqueline Vogel, 2020

Earth Systems Award for Outstanding Research

Niza Contreras, 2020

Earth Systems, Senior Capstone Excellence Award

Chris Escobedo, 2020
Katie Holmes, 2020
Lexi Neilan, 2020

Miller-Marsden Prize for Innovative Research on the Environment

Manisha Rattu, 2020

EAST ASIAN LANGUAGES AND CULTURES

James Liu Prize for an Outstanding Essay on Asian Language

Wong Gi Jung, 2020
Christopher Rielage, 2021

Kung-Yi Kao Prize for Outstanding Progress in the Study of Chinese, Japanese, or Korean Language

Megan Faircloth, 2021
Kiara Harding, 2021

ECONOMICS

Anna Laura Meyers Prize for Outstanding Honors Thesis

Emily Arbuthnott, 2020
Jack Collison, 2020
Bella Cooper, 2020

John G. Sobieski Prize for Creative Thinking in Economics

Zane Kashner, 2020
Hugh Zhang, 2020

ELECTRICAL ENGINEERING

Project Design Award in Electrical Engineering

Rohan Deshpande, 2022
Ruangrawee (Kao) Kitichotkul, 2022

Undergraduate Honors Thesis

Anthony Degleris, 2020
Milind Jagota, 2020
Alexander Mallery, 2020
Dian Ang Yap, 2020

ENERGY RESOURCES ENGINEERING

Frank G. Miller Fellowship Award

Kelyn Wood, 2020

ENGLISH

Marie Louise Rosenberg Honors Prize

Jen Ehrlich, 2020
Jenna Garden, 2020
Sierra Maciorowski, 2020

ETHICS IN SOCIETY

The Lyle and Olive Cook Prize

Caroline Aung, 2020

FRENCH & ITALIAN

Ralph M. Hester and Laurence C. Franklin Prize

Clementine Chou, 2020
Allegra Minor, 2023
Sophie Regan, 2020

Paul Roberts and Nina Marton Prize for Italian Literature – First

Sanja Savic, 2020

Paul Roberts and Nina Marton Prize for Italian Literature – Second

Febe Martinez, 2020

Paul Roberts and Nina Marton Prize for Italian Literature – Third

Jacob Pressman, 2020
Estefania Ramirez, 2022

GERMAN STUDIES

Best Freshman Essay on German Studies Topic

Gizem Incesu 2023

German Club of Stanford Essay Award

Lara Arikan, 2022

German Language Prize

Cecilia Ergueta, 2023
Alex Riklin, 2023

HISTORY

Carl N. Degler Prize

Berber Jin, 2020

James Birdsall Weter Prize for Outstanding History Honors Thesis

Berber Jin, 2020
Benjamin Maldonado, 2020

Jerry Anderson Prize for Best History Undergraduate Research Paper

Emily Wilder, 2020

HUMAN BIOLOGY

Albert H. Hastorf Award for Outstanding Service to the Program in Human Biology

Vincent Busque, 2020
Alessandra Marcone, 2020
Walter Sobba, 2020

Barbara and Sandy Dornbusch Award for Excellence in Research Related to Families and Children

Courtney Gao, 2020

Bernard and Estelle Shuer Award for Outstanding Neuroscience Research

Brandon Bergsneider, 2020

Bingham Fund for Student Innovation in Human Biology

Kayler Detmer, 2020
Courtney Gao, 2020
Ginger Gramson, 2020

Joshua Lederberg Award for Academic Excellence

Clarissa Aguirre,  2020
Nicole Apana, 2020
Brandon Bergsneider, 2020
Léa Bourgade, 2020
Abby Chen, 2020
Alexandra Crew, 2020
Catherine  Gao, 2020
Shravya Gurrapu, 2020
Maimi Higuchi 2020
Alessandra Marcone, 2020
Emily Miller, 2020
Cameron Nosrat, 2020
Ashwin Reddy, 2020
Kelsey Rich, 2020
Shannon Richardson, 2020
Walter Sobba, 2020
Nicole Taylor, 2020
Rachel Vaughan, 2020

Kirsten Frohnmayer Research Prize for Juniors in Human Biology

Courtney Gao, 2020
Avi Gurion Kaye, 2021
Alessandra Marcone, 2020
Caroline Pecos-Duarte, 2021

Mary and Jacquelyn Edmonds Prize for Outstanding Junior in Human Biology

Ashley Riley, 2021

Merton & Audrey Bernfield Director's Award for Outstanding Contributions to Human Biology

Margaret Bruc, 2020
Grace Romer, 2020
Micah Trautwein, 2020

IBERIAN AND LATIN AMERICAN CULTURES

ILAC Outstanding Undergraduate Essay Prize

Eunice Jung, 2021

ILAC Department Spanish Language Essay Prize

Bryanna Ogochukwu Godfrey, 2022

INTERNATIONAL RELATIONS

IR Honors Program Thesis Prize

Erica Scott, 2020

JEWISH STUDIES

Donald and Robin Kennedy Jewish Studies Undergraduate Award

Anat Peled, 2020

Dr. Bernard Kaufman Undergraduate Research Award in Jewish Studies

Zohar Levy, 2022

Nelee Langmuir Award

Elizabeth Spaeth, 2022

MATHEMATICS

Distinguished Service Award

Katharine Woo, 2020
George Pólya Prize
Jae Lee, 2020
Pengda Liu, 2921

Undergraduate Research Award

Niven Achenjang, 2020
Javier Cuesta Echevarria, 2020
Prasanna Ramakrishnan, 2020
Jonathan Seymour, 2020

MECHANICAL ENGINEERING

Fuchs Award

Grant Coalmer, 2020
Ariosto Gomez-Franco, 2020
Janique Lee, 2020
Annie Vesey, 2020

John McMordie Memorial Award

Alejandra Mulan MacDougall, 2020

Robert McKim Award

Brooke Ferber, 2020

W. C. Reynolds Prize for Excellence in Thermodynamics, Heat Transfer, Fluid Mechanics, and Energy Science

Ghufran Alkhamis, 2020
Isaiah Drummond, 2020

MUSIC

Blew-Culley-Lafollette Prize in Piano

Adrian Liu, 2020

Carol and Peter Polk Undergraduate Music Award

Dante Dullas, 2022

Daniel V. Robinson Prize in Performance

Hannah Lee Choi, 2021

Friends of Music Chamber Music Award

Derek Chung, 2020
Yannie Tan, 2023

Marie Gibson Prize in Vocal Performance

James Mayclin, 2020
Cassidy McCleary, 2021

Patrick Butler Prize in Piano Performance

Victor Lin, 2021
Keaton Ollech, 2020

Rita Taylor Prize for Undergraduate Performance

Chloe Wintersteen, 2020

PHYSICS

David S. Levine Award

Alan Lee, 2021
Kenneth Wang, 2021

Jeff Willick Memorial Award

Antonio Rodriguez, 2020

PSYCHOLOGY

Robert B. Zajonc Award for Excellence in Psychology Honors Research

Michelle Chang, 2020
Saché Coury, 2020

PUBLIC POLICY

Roger G. Noll Award for Outstanding Public Policy Undergraduate Student

Jordan Payne, 2020

RELIGIOUS STUDIES

Howard M. Garfield Award

Alaiah J. Faris, 2020

Lawrence Berman Memorial Award

Arman Kassam, 2022

SCIENCE, TECHNOLOGY AND SOCIETY

Robert McGinn Award

Hope Schmalzried, 2020

Walter Vincenti Award

Brian Contreras, 2020

SLAVIC LANGUAGES AND LITERATURES

Galina Leytes Prize in Slavic Studies

Felicia Scheussler, 2020

SOCIOLOGY

Barbara and Sandy Dornbusch Award for Outstanding Undergraduate Sociology Major

Kelsey Urban, 2020
Grace Zhao, 2020

Sociology & Urban Studies - Outstanding Senior Thesis

Kimiko Hirota, 2020
Atlanta Rydzik, 2020

Sociology & Urban Studies - Best Oral Presentation of an Honors Thesis

Atlanta Rydzik, 2020

SYMBOLIC SYSTEMS

K. Jon Barwise Award for Distinguished Contributions to the SYMSYS Program

Darian Martos, 2020
Stephanie Niu, 2020

THEATER AND PERFORMANCE STUDIES

Alexander Stewart Prize for Contribution to Production

Kerstin Heinrich, 2020

Department of Theater & Performance Studies Award for Contribution to Acting

Eve Lapuma, 2020
Amanda Yuan, 2020

Department of Theater & Performance Studies Award for Excellence in Scholarship

Lizzie Frankel, 2020

Department of Theater & Performance Studies Award for Contribution to Dance

Dylan Sherman, 2020

Department of Theater & Performance Studies Award for Outstanding Work Addressing Social Issues

Gabe Wieder, 2020

URBAN STUDIES

Best Honors Thesis in Urban Studies

Nani Friedman, 2020
Leila Mengesha, 2020

Sociology & Urban Studies - Best Oral Presentation of an Honors Thesis

Haley Hodge, 2020


If your name has been mistakenly left off of the list, please be in touch at vpue@stanford.edu so we can correct the error.
We currently do not publish awards originating from outside of Stanford. You can, however, reach out to the Roundabout at student-news@stanford.edu if you would like to share news of an award.